• 09364257190 / 09137894186
  • naghshenoorarvand@gmail.com
  • اصفهان خیابان سرلت ، ساختمان مرکز تخصصی رشد هنر
  • کیش ، بلوار ولایت ، میدان غدیر، روبه روی مصلا،جنب فرهنگ سرای مرکزی کیش

آرامش را به خانه خود بیاورید

آرامش را به خانه خود بیاورید

آرامش را به خانه خود بیاورید

با استفاده از معماری خاص و مدرن به زندگی خود شادی ببخشید

 

 

 

نور خورشید به جهت تفاوت در روز و شب ، بر کیفیت فضا تاثیر می گذارد و موضوع زمان را مطرح می کند،
این امر موجب اهمیت یافتن جایگاه نور در معماری ایرانی است و به همین دلیل در آئین هایی که در آن ها موضوع زمان و قداست نور مطرح بوده است، بناهایی را شاهد هستیم بسیار زیبا ، خلاق و هوشمندانه. زیبا ترین نقش نور در معماری ایرانی ، با شناخت ماهیت و ویژگی نور و تاریکی در تغییر کیفیت فضا و مطرح کردن بعد چهارم در فضا به وجود آمده است.

نور نه تنها به جهت ماهیت بلکه برای تعیین زمان مقدس است. نور در معماری می تواند با رنگ ها و جلوه های متفاوت موجود تغییر یک مکان شود.
زیرا نور در فصول مختلف و در اقلیم های متفاوت چهره خاص خود را دارد.

نور در اقلیم ها ی مختلف

برای مثال در صحرایی استوایی ، تابش به قدری شدید است و سایه ها آنقدر کوتاه هستند که اشیا به چشم بیننده ، مرتعش و در حال ذوب شدن می آیند.
به همین ترتیب نور موجود در مناطق کوهستانی ، جنگلی و یا سواحلی نیز ویژگی های مکانی مخصوص به خود را دارند و از دیگر مناطق متمایز هستند.

 

تاثیر نور در معماری ایرانی

با حضور نور در معماری و فضای داخلی ، بین ساختمان و محیط بیرونی یک ارتباط ایجاد کرده ایم ، بدین وسیله، می توان جلوه های متفاوتی از فضای داخلی را که هر یک از لحاظ ادراک فضایی ، اهمیت خاصی دارند ، ایجاد کرد.

حضور زمان و تغییر کیفیت فضا در بناهای معماری ایرانی ، تنها از طریق حرکت در فضا میسر نیست، معماران ایرانی ماهیت نور را به خوبی درک کرده اند ، برای کاربران تغییر کیفیت فضایی را بدون حرکت در فضا میسر ساخته و بدین گونه موضوع زمان را در فضا مطرح کرده اند.
در برخی از بناهای معماری ایرانی ، تفکری خلاق ، با استفاده از نور و تغییر کیفیات هزاران ترکیب رنگی در ارسی ها طی گذر زمان وجود دارد.
نوعی اتصال  و پیوستگی در فضا ، از کف تا سقف که مزین به انواع کاشی کاری ها است و انسان را رها و سیال در فضایی بینابینی غوطه ور می سازد.

 
 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟